JPK – JEDNOLITY PLIK KONTROLNY

JPK – JEDNOLITY PLIK KONTROLNY

Nasze biuro rachunkowe zawsze trzyma rękę na pulsie w kwestii zmian w prawie podatkowym, ze szczególną uwagą śledzimy najnowsze komunikaty ogłaszane przez Ministerstwo Finansów.

Od 1 stycznia 2018 r. obowiązek przekazywania struktury JPK_VAT bez wezwania organu podatkowego będzie dotyczyć wszystkich podatników VAT.

JPK _VAT – jednolity plik kontrolny to comiesięczne, obowiązkowe raporty z zakresu transakcji zakupu i sprzedaży, uwzględniane w deklaracji VAT, to zbiór danych tworzony z systemu informatycznego podmiotu gospodarczego poprzez ich bezpośredni eksport do określonego formatu.

Od 01 stycznia 2018 roku przez każdego Przedsiębiorcę – czynnego podatnika VAT ewidencje będą musiały zostać przygotowane w specjalnym pliku w formacie xml, opatrzone podpisem kwalifikowanym i przesłane środkami komunikacji elektronicznej do 25 dnia kolejnego miesiąca do Ministra Finansów skąd dane zostaną przekazane odpowiednim urzędom skarbowym.

Planowane jest stworzenie specjalnej platformy, jednak aktualnie JPK wysyłany jest przy pomocy podpisu elektronicznego. Potwierdzeniem prawidłowej wysyłki JPK jest opcja pobrania UPO czyli Urzędowego Potwierdzenia Odbioru.

W sytuacji gdy wymagane jest udowodnienie, że JPK faktycznie został wysłany UPO chroni Przedsiębiorcę potwierdzając wysyłkę.

Pozostałe struktury JPK, które nie będą wysyłane co miesiąc bez wezwania tak jak plik JPK_VAT ale muszą być generowane i przekazane w momencie prowadzenia przez urząd e-kontroli.

Będą obowiązkowo prowadzone od 01 lipca 2018 roku:

JPK – JEDNOLITY PLIK KONTROLNY

Dla Klientów naszego biura rachunkowego obsługa w zakresie comiesięcznego obowiązkowego raportu JPK jest bezpłatna.Dodaj komentarz